Урок «Здоровий спосіб життя»
Урок-тренінг для учнів 3 класу містить цікавий матеріал, що розширить знання дітей про здоровий спосіб життя та викличе бажання берегти своє здоров’я. Дібрані вчителем інтерактивні форми роботи вчитимуть учнів відповідально та ефективно працювати в групах, в парах та сприятимуть формуванню певних груп компетентностей.
Тема. Здоровий спосіб життя. Практична робота. Складання правил здорового способу життя.
Мета. Р озширити уявлення учнів про здоровий спосіб життя, про те, що позитивно, а що негативно впливає на здоров’я; вчити учнів пояснювати, що таке спосіб життя, розпізнавати корисні і шкідливі звички; сприяти виконанню учнями правил здорового способу життя, виховувати відповідальність; формувати групи компетентностей: інформаційну, здоров’язбережувальну
уміння вчитися, соціально-трудову.
Обладнання. Правила роботи в групах, аркуші паперу, фломастери, вирізані березові листочки.
Хід уроку-тренінгу
І. Вступна частина
1. Привітання
Всіх вас рада привітати
І найкращого побажати.
Руку другу скоріш протягни
А тепер пошепчемось тихенько, друже!
Скажемо лагідно: «Здоров’я тобі я бажа ю, всім і собі!»
Скажемо лагідно: «Здоров’я тоб і я бажаю , всім і собі !»
2. Знайомство
Діти представляють себе, продовжуючи таку фразу : « Я мрію про те, як я …, я відчуваю себе щасливим, коли …, я люблю, коли …».
3. Повторення правил роботи в групах
- Говорити по черзі.
- Не перебивати того, хто говорить.
- Поважати всі висловлені думки.
- Критикувати ідеї, а не особу, яка їх висловила.
- Дотримуватися правила « піднятої» руки.
- Заохочувати всіх однокласників до роботи.
4. Актуалізація опорних знань
— Що найдорожче для кожної людини?
— Від кого залежить, що ти здоровий?
— Що впливає на здоров’я людини?
— Поміркуйте, на які чинники ви можете впливати, щоб зберегти і зміцнити
своє здоров’я, а на які — ні.
5. Повідомлення теми і мети уроку
— Послухайте вірш і самі визначте, про що ми будемо говорити.
Здоровенькі були, любі друзі!
Доброго вам здоров’я!
Правда, чудові ці фрази?
Вони нас зближують з вами одразу.
З давніх-давен український народ найголовнішою цінністю у житті вважав здоров’я. Навіть вітаючись і прощаючись, люди бажали один одному здоров’я: «Здоровенькі були!», «Дай, Боже, здоров’я!», «Доброго вам здоров’я!», «Бувайте здорові!», «Ходіть здорові!» та інші.
Ще за часів Київської Русі наші пращури цінували здоров’я, загартованість, спритність. Свою силу, винахідливість, кмітливість вони проявляли в іграх, забавах, які часто проводили у традиційні свята українців.
Сьогодні на уроці ми поговоримо про традиції здорового способу життя.
6. Очікування
На листочках написати свої очікування і прикріпити на берізку. Якщо очікування справдяться, то діти складуть з листочків осінній віночок.
ІІ. Основна частина
Теоретичний блок
1. Проблемне запитання
— Що ж таке здоровий спосіб життя?
2. Конкурс «Хто більше?»
(Конкурс проводиться між рядами. На першій парті кожного ряду лежить чистий аркуш паперу. Діти по черзі пишуть на ньому слова, що стосуються здоров’я, і передають аркуш на наступну парту. Перемагає ряд, який завершить завдання найшвидше і запише найбільше слів. (Наприклад, режим, загартування, зарядка, спорт, овочі, фрукти тощо.)
3. Складання асоціативного куща
Інформаційне повідомлення.
Здорова людина рідко замислюється над тим, що таке здоров’я. Коли ти здоровий, здається, що завжди залишатимешся таким, і не варто про це турбуватися.
Тільки треба знати,
- Як , на вашу думку, стати здоровим і берегти здоров’ я?
Між тим здоров’я залежить від багатьох причин:
— Чистоти тіла, житла, продуктів харчування.
— Оптимальної рухової активності.
— Відповідності одягу певному сезону.
— Загартовування й оздоровлення.
— Відмови від шкідливих звичок.
Отже, здоровий спосіб життя — це дотримання режиму дня, правил гігієни, правильне харчування, заняття спортом, фізичною працею, загартування, відмова від шкідливих звичок.
4 . Робота за підручником (с. 77—74)
1) Читання статті «Здоровий спосіб життя».
— Що таке здоровий спосіб життя?
— Яке тлумачення здорового способу життя ви прочитали у словниковій
— Чому говорять, що режим — основа здоров’я?
— Що означає правильно харчуватися?
— Як подружитися із фізкультурою і спортом?
— Що означає бути привітними і доброзичливими?
— Які ще корисні звички ви знаєте? Розкажіть про них.
— Що псує здоров’я?
2) Робота за малюнками (с. 11-13)
— Розгляньте малюнки на с. 11.
— Що зображено на малюнку?
— Дайте ім’я дівчинці. Доведіть, що вона веде здоровий спосіб життя.
— Розгляньте малюнки на с. 12 угорі.
— Скільки разів на день повинен харчуватися школяр? О котрій годині?
— Розгляньте малюнки на с. 12 унизу.
— Якими видами спорту можна займатися взимку? влітку?
— Що зображено на с. 13 угорі?
Практичний блок
1. Групова робота
Діти об’єднуються в три групи за назвами осінніх місяців і складають правила здорового способу життя та малюють емблему до однієї складової.
Основні складові здорового способу життя
1. Заняття спортом, загартування.
2. Раціональне харчування.
3. Дотримання режиму дня.
4. Охайність і особиста гігієна.
5. Запобігання захворюванням і травматизму.
6. Прогулянки на свіжому повітрі.
8. Гарний настрій.
2. Презентація груп
3. Рухавка — г ра « День — ніч »
— А зараз ми пограємо з вами у гру: « День — ніч » . У нас будуть « сови » і
« діти » . Якщо « сови » літають — отже, « ніч » , всі завмирають в тих позах, в
яких застав їх виліт « сов » . На слово – « день » « діти » прокидаються, а всі
« сови » « заси н ають » , завмирають у тій позі, в якій вони були.
— Коли я скажу — « день » , всі « сови » « заснуть » , а « діти » почнуть
показувати те, що вони роблять протягом дня: встають, вмиваються, їдять,
ідуть у школу і т. д. А якщо я скажу: « Ніч » — прокинуться « сови » і
почнуть літати, а « діти » «з аснуть » в тій позі, в якій застала моя команда.
4 . Робота над прислів’ями
— Чистота — запорука. (здоров’я).
— Овочі — комора. (вітамінів).
— Палити — здоров’ю. (шкодити).
— Здоров’я дорожче за. (гроші).
— У здоровому тілі — здоровий. (дух).
— Здоров’я маємо — не дбаємо, а втративши — ( плачемо ) .
ІІІ. Заключна частина
1. Гра «Відкритий мікрофон»
— Що означає вести здоровий спосіб життя?
— Назвіть основні ознаки здорового способу життя.
— Яке харчування вважають корисним?
— Якими видами відпочинку не слід надмірно захоплюватися?
— Які шкідливі звички руйнують здоров’я?
2. Творче завдання «Закінчіть речення»
1. Свої зуби я____________ .
2. Свої руки я____________ .
3. Ї сти я більш за все люблю________ .
4. Займатися спортом я____________
5. Обливатися холодною водою я____________ .
6. Купатися я____________ .
7. Сплю я найкраще тоді, коли____________
3. Зворотний зв ’ язок
Продовжити фразу : « Щоб бути здоровим, … .»
4. Вправа «Очікування»
— Чи справдились ваші очікування щодо уроку?
— В кого очікування справдилися, складайте листочки у віночок.
5. Ритуал прощання
Хто здоровий, той сміється,
Все йому в житті вдається.
Він долає всі вершини,
Це ж чудово для людини!
Діти беруться за руки і промовляють : «Нехай сьогодні нам все вдається, нехай завтра нам все вдається, нехай нам усім завжди щастить».
Источник
Питання для дітей про здоровий спосіб життя
1. Здоров’я (за визначенням ВООЗ) – це стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб або фізичних вад.
2.Що таке ВІЛ (розшифруйте поняття) – це вірус імунодефіциту людини.
3. Що таке «період вікна» щодо ВІЛ? «Період вікна» — це період від моменту інфікування ВІЛ до можливості його вияву через достатню кількість антитіл до ВІЛ.
4. Що таке «валеологія»? – це наука про здоров’я людини.
5. Що таке «толерантність»? – терпимість до думок та переконань інших людей, вміння поставити себе на місце іншої людини, спробувати зрозуміти її.
6. Які складові здорового способу життя? – це духовна гармонія, фізкультура (різноманітні види спорту, активний рух, біг, зарядка, аеробіка, фітнес, туризм тощо); здорове харчування; загартовування; раціональний режим роботи (навчання) і відпочинку; особиста гігієна; відсутність шкідливих звичок тощо.
7. З якого віку настає кримінальна відповідальність? З 16 років, іноді з 14
8. Назвіть фактори (у процентному відношенні), які впливають на здоров’я людини? спадковість – 20 %; стан системи охорони здоров’я – 10 %; стан навколишнього середовища (екологічний фактор) – 20 %; спосіб життя – 50 %.
9. Які складові здоров’я? Світова наука передбачає чотири складові: фізичну, психічну (розумову), соціальну (суспільну) і духовну. Всі ці складові є невід’ємними одна від одної, тісно взаємопов’язані і саме разом, у сукупності, визначають стан здоров’я людини.
10. Андрію (16 років) друзі запропонували випити пляшку пива. За відповідями назвіть види поведінки:
— «Я не хочу і не буду.»- відповідальна
— «Ви що, з глузду з’їхали? Це ж небезпечно!»- агресивна
— «Ні. Батьки забороняють.»- пасивна
11. Які є види поведінки? Асертивна (відповідальна), пасивна, агресивна
12. Коли було прийнято Конвенцію ООН «Про права дитини»? У 1989 році.
13. Назвіть послідовність формування залежності від наркотичних речовин. Соціальна, психологічна, фізична.
14. Чи можна інфікуватися СНІДом? Ні. Можна інфікуватись ВІЛ.
15. Що таке гіподинамія? Це порушення функцій організму, яке сталося через обмеження рухової активності, зниження сили скорочення м’язів.
16. Назвіть шляхи передачі ВІЛ? ВІЛ передається статевим шляхом, через кров, від матері до дитини.
17. З якого віку настає адміністративна відповідальність? З 16 років.
18. Яка основна ознака комп’ютерної залежності? Небажання відірватися від комп’ютера.
19. Від якого фактору найменше залежить здоров’я людини? Від стану системи охорони здоров’я.
20. Схема прийняття відповідального рішення:
— усвідомлення, що ситуація потребує рішення;
— пошук інформації;
— напрацювання не менш ніж 3-ьох варіантів рішень;
— плюси та мінуси кожного варіанту, зважування наслідків;
— відповідальний вибір.
Источник
Тренінг «Здоровий спосіб життя»
Здоровий спосіб життя
Тренінг для підлітків
Вправа «Знайомство, привітання»
М’яка іграшка «Здоров’ячок»
Вправа-повідомлення «Що відбудеться на нашому занятті»
Плакат «Правила групи» та «Очікування»
Вправа Колесо асоціацій зі словом «здоров’я»
Плакат про здоровий спосіб життя
Вправа «Колесо життя»
20
1. Вправа «Знайомство, привітання»
Мета : підготувати учнів до роботи, створити комфортну атмосферу, хороший настрій, сприяти згуртованості групи.
Діти сідають у коло. Тренер знайомить їх із символічним учасником групи – її талісманом «Здоров’ячком» ( м’яка іграшка). Кожен учасник передає «Здоров’ячка» по колу, називаючи своє ім’я та вітаючи із класом.
Наприклад. «Олена, я вітаю Всіх . Руслана, я тобі дарує гарний настрій»
2. Вправа-повідомлення «Що відбудеться на нашому занятті»
Мета : ознайомити учнів з основними питання, що стосуються нашого здоров’я.
Тренер стисло розповідає про актуальність проблеми, чому сьогодні необхідно говорити про негативний вплив паління, алкоголю, наркотичних речовин на організм підлітків, що означає здоровий спосіб життя.
3. Вправа « Коло асоціацій зі словом «здоров’я» (6 хв)
Мета: активізувати учасників для виконання наступної вправи, створити позитивний настрій.
А зараз я пропоную кожному з вас по черзі назвати асоціацію до слова «здоров’я». Ви можете пропонувати будь-яке слово, яке перше з’являється у вас в думках, коли ви чуєте слово «здоров’я».
( викликаю одну дитину до дошки, яка записуватиме всі асоціації на фліп-чарті)
Здоров’я
Отже, ми з вами з’ясували з чим у кожного з вас асоціюється слово «здоров’я». Всі наші асоціації позитивні (посмішка, сонце, радість, успіх і т.д.)
Давайте подумаємо, що ж може негативно вплинути на наше здоров’я? Так, екологія, неправильне харчування, …… звички, азартні ігри і т.д.
І як під впливом цього негативу можуть змінитися наші позитивні асоціації ? (сонце перетворюється на хмару, посмішка на сльози, радість на смуток, успіх на негаразди).
Сьогодні в нас із вами незвичайне заняття, на якому ми спробуємо разом визначити для себе:
- Що таке здоров’я?
- Хто є здоровою людиною?
- Від чого залежить на здоров’я?
- Що таке здоровий спосіб життя?
4. Вправа « Дослід »(8 хв)
- Якби я запитала у вас про те, якому напою ви віддаєте перевагу: воді, сокові, молоку чи Кока-Колі, то скільки з вас обрали Кока-Колу? (піднімаю вгору пляшку з цим або іншим солодким напоєм)
- Чому? (вона приємна на смак, вона солодка, вона допомагає мені не спати, вона вгамовує спрагу)
- Здається я не помиляюсь, що більшість з вас купують напої, подібні до Кока-Коли. Я також думаю, що дехто з вас уже встиг прочитати список інгредієнтів, з яких складаються ці напої, на пляшках, а дехто ще ні. Що ж входить до складу Кока-Коли? (цукор або його замінник, кофеїн, сироп із кукурудзи, харчові барвники, консерванти, газована вода і т.д.)
- Як ви думаєте, що б могло трапитись, якби я додала ще один новий інгредієнт до цього напою? ( змінився б смак, покращився б смак, змінився б колір, погіршився б смак)
- Я збираюсь додати до Кока-Коли трошки солі. (кидаю у склянку стільки солі, щоб рідина почала сильно булькати)
- Як те, що я додала дуже маленьку кількість солі, може вплинути на вигляд Кока-Коли? Як це вплине на її смак? Можливо, із вас хоче скуштувати її? (заохочую учнів, запевняю що смак рідини майже зовсім не змінився)
- (кидаю ще трошки солі у склянку)
- А що трапиться, коли я додам удвічі більше солі, ніж у перший раз? (буде вдвічі більше бульбашок, поміняється колір, зміниться смак)
- Що ви бачите зараз? У мене не виходить та ж сама реакція. Можливо, нам треба ще більше солі. (додаю ще солі у склянку)
- Як ви думаєте, чому у нас не відбувається та ж сама реакція, що і першого разу? Цікаво, як сіль вплинула на Кока-Колу? Можливо, хтось скуштує її зараз?
- (заохочую учнів, щоб вони скуштували її. Смак буде більш солоним, але не жахливим)
- Яка вона на смак? (солона)
- Чи вона така ж газована, як на початку? (Ні, рівень газованості рідини значно знизився)
- Наскільки корисною є Кока-Кола зараз? Чи відповідає вона своєму справжньому призначенню? (Ні, не дуже. Вона на така приємна на смак, а сіль тільки підсилює відчуття спраги.)
- Як би ви пояснили хімічну реакцію в нашому експерименті, уявивши собі замість Кока-Коли наш організм, а замість солі – негативні фактори, які впливають на наше здоров’я? (Спочатку нам здається, що він не завдає нам ніякої шкоди, так само, як не змінюється смак рідини з невеликою кількістю солі, яку ми скуштували. Негативні чинники, які впливають на наш організм мають той самий ефект: чим більше цього негативу, тим сильніший їхній вплив на наш організм)
Ви – людина нового тисячоліття!
Ви маєте бути здоровими. «Здоров’я – це нічого, але без здоров’я – все ніщо!»
5. Вправа «Колесо життя» (20 хв)
Мета: Визначити поняття «здоров’я», «здоровий спосіб життя» та фактори, що впливають на здоров’я.
Існує багато визначень поняття «здоров’я». Зокрема, Білл Райн професор університету з Канади, пропонує концепцію поняття «здоров’я», в основу якої покладено світогляд перших поселенців Канади, котрі сприймали життя як колесо. Відповідно до цього світогляду все в житті має співіснувати в гармонії.
У всіх вас є аркуші паперу на яких зображено Колесо життя. Уважно розгляньте їх. Ви бачите велике та маленьке кола. Маленьке коло — це центр, від якого відходять 8 вісей до великого кола. Кожна з цих вісей прямо протилежна іншій і може продовжуватись за лінією великого кола. Всі вісі позначені: духовна, емоційна, соціальна, екологічна, фізична, інтелектуальна, професійна, психологічна.
професійна емоційна
Источник