Урок английского языка в 7 классе по теме: «Витамины в жизни людей»
план-конспект урока на тему
Урок составлен с использование новых технологий на уроках АЯ: — дети знакомятся с английским фольклором (Лимерик) по теме «ЗОЖ» , выступают в роли переводчиков. — используется метод — кластер — составление синквейна — мини — проект — выступают с докладами по теме «Витамины» — И другие виды деятельности
Скачать:
Вложение | Размер |
---|---|
7kl.docx | 891.43 КБ |
Предварительный просмотр:
Предмет – Английский язык
Программа – Биболетова М.З.
Учитель – Балабина Дарья Юрьевна
Тема урока – «Витамины в жизни людей»
Тип урока – Урок комплексного применения знаний.
Цель урока – активизировать и развивать знания учащихся о здоровом образе жизни
– систематизировать изученный лексический материал, закрепление навыков чтения, контроль навыков выразительного чтения стихотворений и перевода.
– повышение мотивации к изучению английского языка, развитие познавательной активности, развитие коммуникативных навыков.
– разъяснение учащимся необходимости употребления витаминов, воспитание чувства ответственности за свое здоровье.
— Формирование ответственного отношения к учению, готовности к саморазвитию и самообразованию;
— Уметь выбирать оптимальные формы во взаимоотношениях с одноклассниками.
— Формулировка собственного мнения и позиции;
— Формулировать умение слушать;
— Сотрудничать с партнерами при выработке общего решения в совместной деятельности.
— Владеть навыками самоанализа и самооценки своей деятельности.
— Формулировать ответы на вопросы учителя и одноклассников.
- Организационный момент
- Good morning, children!
- I’m glad to see you!
- Who is on duty today?
- What day is it today?
- What date is it today?
- Who is absent?
- What’s the weather like today?
— Let’s practice the English sounds. I shall show you the symbols of the English sounds, remember the English words.
[ n ] –te nn is, gym n astic, ha n dball, wi n dsurfing;
[ t ] – foo t ball, ska t ing, spor t smen;
[ I ] – cyc l ing, vo ll eyba l l, baseba ll , po l o;
[ p ] – s p orty, s p ort , p ool,
[ s ] – i c e- s kating, che ss, c ycling, s kiing.
— Answer the questions about sport and healthy lifestyle.
1.What sports do you know?
2. Which is your favourite sport?
3. Are you fond of swimming / running / playing football?
4. Do you go to the sport club?
5. Is sport important to look great?
6. Do you eat healthy food?
7. Do you often eat fruit and vegetables?
8. Do you do morning exercises every day?
10. What sport does your father or brother like?
12. Can healthy food help us to look wonderful?
- Контроль домашнего задания. Контроль навыков выразительного чтения и перевода.
- Who will be the first to recite the poem today?
- There was an old man of Tobago,
Who lived on rice, gruel and sago
Till, much to his bliss,
His physician said this —
To a leg, sir, of mutton you may go.
- There was an Old Man on a hill,
Who seldom, if ever, stood still,
He ran up n down,
In his Grandmother’s gown,
Which adorned that Old Man on a hill.
- Прослушивание
- Чтение – 3-4 ученика
- Перевод – 2-3 ученика
- Знакомство с разными переводами
- Самоопределение к деятельности
The motto of the lesson is “ Eat with pleasure, drink with measure.”
— What are we discuss at the lesson?
— Look at the text “Healthy way of life” (см. Приложение 1)
— Fill in the table.
— Put the paragraphs in the correct order to make the text.
— What about this text?
— Read the text once more and make the cluster.
- Why is the problem of food very important for the healthy way of life? (The problem of food is very important for the healthy way of life because our health depends on food we eat. The English proverb says, «An apple a day keeps a doctor away».)
- What do doctors usually advise us to eat? (Doctors always advise us to eat more vegetables and fruit, because there are very many vitamins in them.)
- What’s the theme of our lesson ( “Vitamins in people’s lives”)
- Актуализация знаний
- What do you know about vitamins?
- What kind of vitamins do you know?
- Can vitamins help a people to be healthy?
- Закрепление навыков чтения. Проверка понимания прочитанного материала
— Let’s read the text about vitamins. At first you will read the statements and decide if they are true or false. Then you will read the story and check your answers.
- Первичное восприятие и усвоение нового материала
— Now tell me about Vitamins.
— What do you know about vitamin C, B6, K?
— Find in the text 3 nouns, 3 verbs, 3 adjectives.
- Let’s make a sinkveyn. (Food / Vitamins)
An apple a day keeps a doctor away
- Совершенствование навыков устной речи по теме «Продукты питания»
- Do you eat the right food?
- Read the task of exercise 11, page 121. Will you continue the list of kinds of food, human body and human characteristics?
Kind of food : meat, porridge, bread, vegetable, eggs, milk, onion, carrot…
Human body: teeth, bones, skin (кожа), blood.
Human characteristics : healthy, optimistic, strong.
- Самостоятельное, творческое использование сформированных умений и навыков.
- Look at the pictures “Food”
- Remember some rules to be healthy.
— take regular exercises;
— take a cold shower every day;
— eat healthy food;
— wash hands before eating;
— clean teeth twice a day;
— eat fruits and vegetables;
— don’t eat too much or too little;
— don’t watch TV too long;
— don’t work on the computer too long;
- Make mini – projects.